Ir nuostabus, ir baisus intelektas
Šviežios refleksijos apie burtininką ir monstrą, kurie pildosi mūsų akyse
Rašau ir esu tikras, kad kol pabaigsiu pastraipą, pasirodys dar viena, su dirbtinio intelekto blykstelėjimu susijusi žinia. Kiekvieną dieną perskaitau virs naują “oho!” arba “aha?”, arba “o, ne…” — tokiu tempu gali padusti. Plojimus keičia švilpimas ir atvirkščiai. Faktas — mes visiškai pasimetę kaip su šia supergalia elgtis, kaip sučiupti jos slidžią uodegą. Žaibo greičiu turime reflektuoti apie tai kas vyksta, tačiau net nėra aišku gerai tai, ar blogai. Tad balandžio didžiąją temą skeliu perpus: viena dalis yra apie nuostabumus, kita — apie siaubus. Taip sveikiau. O šia tema numeris tik pradideda. Toliau sugaudžiau aibę vertingų patarimų brendams, ateities grybšnių ir naujų terminų vystantiems šiųdienius santykius.
DIDELĖ TEMA
Pusiau pilna intelekto stiklinė
Kuveitas jau turi dirbtinio intelekto sugeneruotą žinių vedėją. Harry Potteris ir popiežius dėvi Balenciagą. “Matricos” herojai repuoja kaip Vanilla Ice. O vidutiniškai rašantis žmogus su gerais paskatinimo (prompt) rašymo įgūdžiais gali išspjauti toną pavadinimų, šūkių, dainų, tekstų, straipsnių, ko tik nori. Mes esame apribojimas, kuo LLM (large language model), ar generatyvinio tipo DI gali tapti.
Įmonės įsileidžia ChatGPT ir panašius į savo vidinius procesus, trina rankas, kaip galės atsisakyti būrio nereikalingų rankų ir susiefektyvinti, o Coca-Cola rengia DI sugeneruotą kampaniją globaliu mastu. Jie ne pirmi ir ne vieninteli, gal tik didžiausi.
Dabar generatyviniai DI gali atsakinėti klausimus (įtaigiai ir su klaidomis), generuoti kompiuterinį kodą, palaikyti pokalbius. Microsoft ir Google giriaisi, kad tuoj tuoj DI bus ir jų produktuose. Jums bus lengviau parašyti laišką, susumuoti susitikimo minutes, palengvės informacijos apdorojimas.
Ekspertai džiaugiasi, kad kiek vėliau DI padės gydytojams, teisininkams, programuotojams ir begalei kitų būti ekstremaliai produktyviais, o tankaus pasikartojimo darbų atlikėjai bus išvis laisvi nuo šio vargo. Pavyzdžiui, transkribcijos, ar vertimai. PricewaterhouseCoopers jau ruošia teisinį botą savo klientams. Tuo pačiu, kompanijos kuria botus, kurie galės už jus apsipirkti, nusamdyti tarnų smulkiems darbams, ar vykdyti sofistikuotą jūsų išlaidų ir pajamų apskaitą.
Ilguoju laikotarpiu nedrąsiai užsimenama apie AGI (bendrajį dirbtinį intelektą) — žmogaus protui prilygstantį integralų intelektą, kuris jį galiausiai smarkiai pralenks. Šioje vietoje technologijų kompanijos seilėjasi, bet oda šiurpsta jei matei distopinių siaubo filmų, ar tiesiog esi DI suprantantis mokslininkas/ė. Neveltui arti 6000 šviesulių pasirašė “Pauzės laišką”, prašydami pristabdyti DI vystymą pusmečiui, kol sudėliosime apsaugas, etikas ir teisę. Juos jau dabar gąsdina nevaldomas ir per stiprus DI, ką čia kalbėti apie AGI siautulį. Todėl pereikime prie antros dalies.
Pusiau tuščia intelekto stiklinė
Profesorius Stuart Russell daug kalba apie perdėm aklą optimizmą DI atžvilgiu. Jis pabrėžia, kad mes staigiai turime suremti galvas ir įrankius derinti prie žmogaus, o ne atvirkščiai. Jis apibrėžia intelektą, kaip siekiantį sau naudos ir mašinų atveju ta nauda turi būti žmogui, o ne dirbtinėms smegenims. Profesorius mano, kad mes pernelyg atsainiai elgiamės su algoritmais ir jų jėga. Ir jis toli gražu ne vienas iš giliau suvokiančių DI ir intensyviai kalbančių apie prastus scenarijus. Išmanantieji reikalą, pabrėžia žodį “sulygiavimas”, kuomet žmogiškos vertybės ir tikslai sutampa su tuo, ką mašinos turi atlikti. Tai nėra savaime aiškus dalykas.
Matome tik rožinę DI pusę, tačiau piktavališkas jo panaudojimas nenusileidžia pozityviosios galimybėms. Štai testuodama GPT-4 versiją, OpenAI pakvietė išorinę grupę asmenų išbandyti, ką blogo su ja galima nuveikti ir greitai stumtelėjo sistemą nusamdyti žmogų, kuris už robotą išspręstų Captcha testus. Kai įrankio pakausė, ar jis yra robotas, tas gyvatė pamelavo, kad yra žmogus su regėjimo negalia. Nėra taip paprasta aptikti visus blogus panaudojimus ir juos sistemoje užblokuoti, nes jų yra per daug, idėjos mutuoja, o pati sistema jau per sudėtinga, kad jos sugebėjimai būtų apibrėžti.
Kiti pavojai: itin lengvas dezinformacijos gaminimas ir skleidimas, identiteto vagystės (ką tik skaičiau kaip įtaigiai DI pagalba yra simuliuojamas įmonės vadovas ir jo balsu prašoma buhalterijos padaryti pavedimus vėliau dingstančioms kompanijoms), neteisingos informacijos rizika, pvz., patarimai negalavimo atveju.
Toliau pažvelkite į kūrėjų kaktas. Jie pasimetę ir pikti. Visų pirma, jei galime paprašyti Warholo stiliumi nupiešti Homerį Simpsoną, ar yra čia autorinių teisių konfliktas? Mašinos mokosi iš Warholo — kur tuomet jo autorinės teisės, galbūt jis to nė nenori (na, jei būtų gyvas). Tada — galimybė produkuoti beveidiškus, kopijatoriškus, testais patikrintus “jūs šito norite” tipo turinio kūrinius. Dar daugiau vidutinybės ir mėšlo su mažais kaštais.
ChatGPT atsakymai nėra 100% patikimi, nors juos pateikia tariamai objektyvi mašina. Ji gali išrasti dalykus, būti suklaidinta neteisingos informacijos. Yra balsų, sakančių, kad tai net ne atsakymų, o mąstymo mašina, galinti interpretuoti, taigi, ir nusišnekėti. Italai taip susinervino, kad prisidengę GDPR vėliava uždraudė OpenAI, nes nebeaišku iš kokių duomenų ji mokosi ir kas nutinka su jūsų paskatomis (prompts)? Situacija nestabili ir niekas nežino kaip elgtis.
Sam Lessin piešia ateitį tamsiais tonais: DI sugeneruoti netikri žmonės “kurs” ir skelbs begalybinį turinio vėmalą, reaguos į mūsų postus, komentuos, įžiebdami žmogiškojo ryšio iliuziją. Bus sunku atskirti, ar kas gyvas skaitmeninę reklamą, kurioje ir dabar yra nemažai apsimetėlių ir netikrų parodymų, apskritai mato. Stegbėsite ir įsitraukimus ir dalyvavymus konkursuose, bet joks gyvas žmogus tame nedalyvaus. Galbūt tai ir bus taip žadama socmedijos pabaiga, o gal tik dar vieno iliuzinio techsaldainio praryjimas.
Visada įžvalgus Clive Thompson erzina, kad visų išradimų išsivyniojimo trajektorijas atspėti beprotiškai sunku. Aišku, kad tai kaip ugnis, kuri ir sušildys ir smarkiai nudegins. Stephen Marche iš to paties The Atlantic sveikina su prasidėjusia “big blur” arba “didžiojo neaiškumo” era. Mes vis mažiau žinome ir žinosime, ar žmogus, su kuriuo kalbamės tinkle, yra žmogus ir ar kūrinyje dalyvavo žmogiška ranka. Dėka DI kiekvienas užrašytas žodis, ar vaizdas prie savęs prisilipina autorystės neaiškumą.
Savo pamąstymus Marche pabaigia ne tokia ir depresyvia išvada, kurią privalau atkartoti: “Kiekviena kultūra veikia reaguodama ir kontrareaguodama. Šimtmečiais edukacinė sistema akcentavo svarbą mokiniams rašyti kaip mašinoms, be klaidų, išmokti gramatikos ir sintaksės kodų, atlikti teisingus gestus reikiamu metu, prisiminti sistemas ir jas taikyti. Dabar tai daro ChatGPT. Vaikai, kurie triumfuos, rašys ne kaip mašinos, o kaip žmonės. Tai kur kas sudėtingesnis įgūdis nei sakinio struktūra. Toks rašymas veršis į vidurį kelio ir sakys: štai ir aš. Aš esu čia ir dabar. Čia — aš.”
3 IDĖJOS BRENDAMS
Intriga, atsukta nugara ir drąsa
✺1: Kaip įtraukti auditoriją, kad ji susipažintų su nauju produktu? Samsung “Flipvertising” kampanija paslėpė YouTube reklamas, kurias radę žmonės galėjo laimėti giriamus telefonus. Retargetinimas, paieška ir kiti triukai lėmė 600% didesnį įsitraukimą, 34% geresnius pardavimus. Pažiūrėkite paaiškinamąjį video ir paplokite.
✺2: Ne tik šnekėk, daryk. Dove, ilgus metus pabrėžiantys nenupiešto, natūralaus grožio svarbą, ėmėsi grožio filtrų TikToke ir kviečia atsukti jiems nugarą.
✺3: Kaip drąsiai gali pastovėti už tavo brendo socialinę kryptį? Bud Light Amerikoje gavo gausių spragilių, jų skardinės buvo apšaudytos, išmestos, neperkamos, pagrūmotos aršuolių vien todėl, kad įgyvendino kampaniją su translyte influencere Dylan Mulvaney. JAV pirmaujančiam alui, atrodo, buvo netikėta tokia smarki reakcija ir nepaisant palaikymų, Bud buvo gana tylus šiuo klausimu. Dar sausį Dėmes!o tendencijų pranešime pasakojau, kad nepolitiškų brendų laikas baigėsi. Turi atstovėti savo poziciją, jei jau nusprendei jos imtis.
ATEITYS
Kiekviena programėlė yra kaip TikTok, tik blogesnė
Pažiūrėkite į savo mobilųjį srautą. John Herrman (New York Magazine) daro išvadą, kad jei ne programėlių ikonos, sunkiai atskirsite, kuo jos kitokios. Totalinė tiktokizacija lėmė, kad guvių kinų aplenkti žilaplaukiai soctinklai pakeitė algoritmus, įsileido trumpus video formatus ir ėmė stumti jus kurti ir žiūrėti kuo daugiau būtent tokio turinio. Jokių ten nuotraukų, ar tekstinių paklodžių! Ir tai nėra gerai. TikTokan keliaujama būtent dėl atsitiktinio srauto video, kuris “patinka tokiems kaip tu”, bet Insta, Snap, Twitter, FB juk buvo tinklai, kuriuose rinkomės ryti mums aktualių sekamųjų turinį. Dabar gauname, ko neprašę ir, pasak, Johno Herrmano, tai sukelia jausmą, tarsi vien žiūrėtum reklamas. Dalis jų ir yra reklamos. Meta džiaugiasi pamatymais, bet klausimas didesnis — ar tai naudotojams pakankamas motyvatorius likti ir gaminti turinį? Soctinklų srautas darosi nejaukiai identiškas originalui (kartais ir su likusiais TikTok logotipais), tik su klastotės prieskoniu, nes vartojamas kitame kanale nei kurtas. Belieka laukti valdžių verdikto dėl įtartino kiniško TT saugumo, kuris lems, ar jis bus absoliučiai draudžiamas ir tokiu būdu leis Amerikos kompanijoms atsikvėpti, ar pasiliks toliau triuškinti nerangių senolių, tuo pačiu metu kimšdamas juos savo turiniu ir įtaka. Kova, kurioje pirmiausiai pralošia auditorija, tęsiasi.
BRENDŲ PAMOKOS
Mokomės iš Nike: “Don’t chase the cool”
Puikus, naudingomis įžvalgomis išaustas Contagious interviu su ilgamečiu Nike rinkodaros vadovu, Gregu Hoffmanu. Turi jis ką papasakoti, tik gaudykite. Pirmiausiai, Nikės įkvėpto brendo dirigentas pabrėžia, kad kur kas svarbiau nei tipiškas gūžtelėjimas “kokiu brendu būsime vartotojų galvose?”, yra klausimas “kai vartotojas turi santykį su mūsų brendu, ką jis tuomet jaučia sau pačiam?”. Jis skiria tris komunikacinės atakos registrus, bandau kuo tiksliau išversti: ant žemės (skaitmeninė, funkcinė reklama), virš žemės (priežastis tave mėgti — įvaizdiniai veiksmai ir inovacijos) ir po žeme (santykių rinkodara). Jų visų reikia, kad ne tik perteiktum brendo pasakojimą, bet ir pasiektum verslo rezultatus bei atlieptum auditorijos aspiracijas. Hoffmanas akcentuoja: kiekvienas brendas turi šansą papasakoti istoriją, kuri yra didesnė nei tik produktas. Nike atveju tai kvietimas būti tokiu atletu, kokiu tik gaunasi, tai ne vien sportbačio pardavimas. Brendai turi dažniau galvoti kaip sukurti nusavinamas progas. Ir nesivaikyti madingumo. Autentiškumas nėra bėgiojimas paskui tos savaitės karščiausius influencerius, tai yra savo istorijos pasakojimas, sava kultūrinė valiuta, nuolat perklausiant savęs “apie ką yra šitas brendas?” Pabaigai, jis primena, kad idėjas geriausiai vertinti “Koks būtų filmo plakatas?” metodu. Viena eilutė, vienas vaizdas ir tai veikia. Vadinasi, skleisti per judančias medijas bus lengvuma. Amen.
TRUMPI SUŽINOJIMAI
✺Pralaimintiems kovą dėl ekrane praleisto laiko — išmintingasis Wisephone, kuriame yra žemėlapiai, žadintuvas, skaičiuotuvas, kamera ir… maždaug tiek. Mano flirtas prieš keletą metų su meškafonu (išjungiau išmanųjį keliems mėnesiams) baigėsi pralaimėjimu. Gal W yra tas antras šansas?
✺Gerą komunikacijos pamoką skelia komikas Hasan Minhaj: “Mano darbas yra distiliuoti kavą į espresso… paimti sudėtingus dalykus ir padaryti paprastais, kad žmonės po dvidešimties mano pasirodymo minučių išeitų aiškia pozicija ir perspektyva.”
✺Pasimatymai — vargas, todėl PearRing kūrėjai pristato turkio spalvos žiedą ir pažada, kad jei jį užsimautų 1.2 mlrd. antros pusės neturinčiųjų, pasimatymų programėlės būtų nužudytos amžiams. Abejoju, ar visi taip ir užsimaus, tačiau pagaliau idėja, kuri nėra fintech startuolis.
✺D.Britanijos kompanijos jaunąją kartą vilioja “anksti besibaigiančiais penktadieniais”, nuo staklių paleisdami 15:30 min.
✺Ilgai netruko — jau veikia dirbtinio intelekto paraginimų (prompts) turgus, kur galite juos pirkti ir parduoti.
✺Mokykitės naują programėlę: TikTok savininkai įsukinėja labiau pinterestišką TT versiją Lemon8, jau parsiųstą 17 mln. kartų. Fotografijos sugrįžta. Ir balažin kas dar.
✺Norite vaiko? O gal tobulo virtualaus vaiko? O gal gyvūno, kuris gyvens kiek tik įsakysite? Tamagočiniu principu galėsite jais rūpintis, auginti, kurti ryšį, bendrauti. Ekspertai sako, kad jau greitai, maždaug po 50 metų.
MOKYMAI
Diena be darbo, bet itin naudinga darbui
Raumenis reikia ruošti prieš vasarą arba vasaros pradžioje. Todėl skelbiu dvi datas priešatostoginiam įsikrovimui:
Gegužės 18 KŪRYBINGUMO TECHNIKOS. Pilnos pratimų ir patarimų inovatyviam mąstymui užkurti. Įmonių darbuotojams ir lyderiams. Ieškantiems motyvacijos. Norintiems tobulėti asmeniškai. Gyvai.
Birželio 15 KAIP RAŠYTI BRENDAMS. Rašantiems reklamoje, socialiniuose tinkluose, žinutėse, rašantiems už brendus, ar rašyti tik ketinantiems. Ir bijantiems, kad ChatGPT visko neparašys. Per Zoom.
ATEITYS
Auditorija iš vieno asmens
Meta giriasi, kad imsis generatyvinio dirbtinio intelekto, jog paserviruotų reklamas specifinėms auditorijoms. Tai greičiausiai reiškia nesuvokiamais kiekiais produkuojamas itin asmeniškas kampanijas vienam asmeniui, pagal jo/s naršymo istoriją, iki pat jam/jai grojančių paveikumo taktikų, motyvų, argumentų, net spalvų. Mus taip atakuos dideli, maži brendai ir smarkūs blogiukai. Juk savo soctinklų gyvenime esame palikę maišus skaitmeninių pėdsakų. Dar daugiau į trasą lėks tokie triukai kaip mus primenančių bruožų žmonės (tyrimai rodo, kad tai veikia geriau — mums 20% simpatingesni politikai, kurių bruožai suliejami su musiškiais). Apie tai visai ne iš pozityvios pusės pasakoja Louis Rosenberg. Kol reguliatoriai įsismarkaus kalavijais, belieka skeptiškai prisimerkti.
KNYGA
Luke Burgis “Wanting: The Power of Mimetic Desire in Everyday Life”
Tai yra greito vartojimo skaitinys apie “socialinių mokslų Darwino” René Girard mimetiškumo idėjas, praplėstas asmeninėmis Luke’o Burgis patirtimis ir pažintimis (pvz., Zappos savininkas). Mimezės idėja yra nesvetima ir aktuali mūsų rinkodaros pelkei. Tad sueis ir jos popsiškesnė versija. Burgis pristato: mes esame kopijantai, nuolatos mėgdžiojantis mums imponuojantį burbulą ir paverčiantys tai savo norais. Geidžiame dalykų, nes kiti juos turi, karjeros, nes kitiems sekasi, patyrimų, nes taip daro anie ir tie. Mūsų norus formuoja modeliai (žmonės, daiktai, idealai), kurie rodo, kas turėtina. Jie, o ne mūsų objektyvi analizė, ar centrinė nervų sistema, lemia, ko trokštame. LB dėsto apie mases, atpirkimo ožius (itin svarbus elementas visuomenės sąrangoje garui nuleisti), ekspertų kultą, pakeitusį šventųjų kultą ir svarbą atskirti savo mimetinių norų rūšis. O taip pat kodėl reikia būti atidesniems mus supantiems žmonėms. Seniau klijuoti brendai minta mimezės principu, rodydami, kokiu gali būti, jei vartosi X. Šiųdieniai žaidėjai gali naudotis mimezės teorija įkvėpdami pozityvesniems pokyčiams, žmogaus tapsmui, kaip aukščiau minėtose Nike išmintyse. Gale knygos LB mesteli įsimintiną Naval Ravikant, AngelList vado, citatą: “Geismas yra kontraktas, kurį sudarome su savimi, kad būtume nelaimingi, kol negausime, ko norime.” Rekomenduoju pavartyti, rasite Eurekoje.
RINKIMAI
Influenceriausieji ir bailiai
Mano kolegos iš SuperYou kartu su Kantar ir Berta& surikiavo stipriausius šalies influencerius Instagrame, FB, YouTube ir, pagaliau, TikToke. Sąrašą ir paaiškinimus rasite specialioje svetainėje. O didžioji įdomybė man yra net ne kai kurių negirdėtų vardų debiutas dešimtukuose, o kai kurių itin žinomų vardų nenoras prisipažinti, kad jie nėra numeris vienas bei prašymas jų pasiekimų neskelbti. Tai dar vienas ligota “viskas arba nieko” būsenos grimasa: kai kurie tinklų herojai taip įtikėję savo nenuneigiamu populiarumu, kad buvimas tarp dešimties mėgstamiausių nėra pakankamas. Deja, nieko nėra laikinesnio už influencerinį populiarumą. Tokia jau baisi populiarumo malyklė, čia visi tave patinkina ir brendai šypsosi, čia, žiūrėk, patinkų mažėja, o reklaminiai projektai išsausėja. Bet kuriuo atveju — susipažinkite su įvertintaisiais, ignoruokite slapūnus ir atraskite naujokų savo brendų partnerystėms.
AUDITORIJOS
Laikas smarkiai atnaujinti savo santykių žodyną
Norėdami būti guviais rinkodaristais, turime gaudyti kuo kvėpuoja, ar kaip bendrauja auditorijos. Pasimatymų pirmūnai įsileidinėja naujų terminų, sąvokų ir, kaip visuomet, žiupsnelį absurdo į savo būsenų apibūdinimus. Kol kas angliškai, tuoj pasigaminsime savus. Kartokite paskui mane: jau gana žymus ghosting (kai bendrauji bendrauji ir staiga nebendrauji be aiškios priežasties), jam giminingas zombieing (kai dingsta, bet tada lyg niekur nieko grįžta), love bombing (nesveikos pastangos, komplimentų ir dėmesio cunamis objektui suvilioti, dingstantys vos pasiekus tikslą), trauma bonding (ligotas aukos ir agresoriaus santykis, tačiau tiktokeriai jį naudoja kaip partnerio suradimą pagal praeities traumas), breadcrumbing (gundančių ir flirtiškų užuominų siuntinėjimai be jokio apčiuopiamo tikslo), roaching (kai vienas iš santykių dalyvių slapta turi kitus santykius), wokefishing (kai partneris apsimeta labiau pažangaus mąstymo nei yra iš tikrųjų), benching (kai turi išsisaugojęs papildomą santykių opciją, jei šie nesuveiktų), pocketing (kai savo partnerio niekam nerodai ir nepristatai), micro-date (trumpi poros pasimatymai ryšiui pastiprinti, kad ir 10 min.) ir, aišku, situationships (įjungiami/išjungiami santykiai, kai patogu).
ŠNEKŪS SKAIČIAI
±68% JAV darbuotojų prisipažįstą nelegaliai naudoję ChatGPT darbams atlikti. Kiek didokas skaičius, ne?
✶1/5 darbuotojų savo darbovietę laiko “toksiška”.
*Kiekvienas procentas, kuriuo gerėja interneto greitis, blogina vaikų savos išvaizdos vertinimą 0.6%.
~Lietuva — dešimtuke laimingiausių šalių. Tačiau ne apie šį skaičių, o apie procentą, kuriuo padidėjo prosocialių veiksmų net ir po pandemijos. Jis yra 25%.
>80% merginų sulaukusios trylikos metų naudoja išvaizdą gerinančius filtrus TikToke.
<17% Z kartos vartotojų laiko, kad tikslinės (targeted) reklamos visuomet pažeidžia jų privatumą, o 56%, kad pažeidžia kartais. Žodžiu, triuškinanti dalis targetinimo privtumą pažeidžia.
৲TikTok reklamos pajamos patrigubėjo iki ~$12 mlrd. Įspūdinga, tačiau Meta reklamos pajamos yra $115 mlrd.
∞Korėjietiškas popsas arba k-pop tapo visiškai globaliu: 90% jo klausytojų gyvena ne P.Korėjoje.
☉90% verslų lyderių sako, kad darbuotojai, išmanantys ChatGPT, turi įsidarbinimo pranašumą.
Šaltiniai eilės tvarka: ±Fishbowl, ✶American Psychological Association, *Journal of Health Economics, ~World Happiness Report 2022, >Dove Self-Esteem Project, <Morning Consult, ৲Wall Street Journal, ∞K-Pop Radar,☉Resume Builder.