“Su Naujais!” rėkia į veidą žmogus-fejerverkas ir tu galvoji, pala, o kuo čia džiaugtis? Kad metų daugyn? Kad dar daugiau naujų žodžių nesupranti? Kad vėl nauja karta ėmė rastis? Kad ilgaamžiškumą žadantys maisto papildai ir kremukai nieko negelbėja? Kad LinkedIn ir Facebook dar mažiau pakenčiami, o kiti soctinklai nesuprantami?
Arba tai tiesiog palengvėjimas — ufff, praėjo. Tikėkimės, ir dar vieni praeis. O gal nedažnas stabtelėjimas ir padėkojimas lyg už gerą vakarienę? Kad ir kodėl sveikinate su Naujais, jie visada suteikia priežastį kartą per metus pasielgti netipiškai — atsisukti atgal ir dar kartą prisiminti, kas čia vyko, ką tai reiškė, kuo kvepėjo. Ir nustebti: tiek daug visko tilpo?!
METŲ REKLAMOS
#1 Blykstelėjimai
✺Juokingiausia ir primenanti akis plečiančius MTV 90-uosius buvo Lynx “Robber”. Mačiau 15 kartų, tekstą moku atmintinai.
✺“Super Bowl” reklamų karnavalo (su amerikietiškojo futbolo žiupsneliu) sutriuškintojas Door Dash pakartojo “Tide Ad” genialumą ir savo akcijoje įdarbino visas iki vienos reklamas.
✺Senučiukė Marina Prieta savo Instagram paskyros kadrais metro stotelėse sukūrė niežulį, kurį pakasė JCDecaux, įrodydami lauko reklamos efektyvumą.
✺British Airways padrąsino, kad lyderis gali kalbėti už visą kategoriją, o tiksliau, visai nekalbėti, tik rodyti ir tai vos savų lėktuvų fragmentus.
✺Kai verslas sukuria vertę tam, kas devalvuota — tai pralenkia bet kokias kampanijas. Meksikiečių prekybos tinklas Makro nuo išmetimo apsaugojo tūkstančius sunokusių vaisių/daržovių, lipdukais indikuodami jų panaudojimo būdus.
✺O kur dar žolytės tinklo Stok’d reklamos kaimyniniams verslams, Prism+ televizorių skleidžiamas garsas ir Singapūro babytės vaidyba, Visionworks akių testas subtitrų skaitytojams, Calvin Klein reklamoje pusnuogio Jeremy Allen White nugulėtą raudonąją sofą pačiupusioji ir nuo dėmesio užkaitusioji Facebook Marketplace, ar tiesiog smagūs japonų “Senukai” Parco.
“Gerai, o lietuviškos?” jau girdžiu jūsų priekaištą. Hrrr, bandau.
✺Aišku, kad pagiriu Fantazijos.lt už visus metus reakcijų, provokacijų ir humoro. Ir tema, kuria mums dar mokytis ir mokytis juokauti. Man nepriimtinas jų estetinis atlikimas, bet ne viskas iš karto, kantrybės.
✺Štai estetinėje lentynoje išskiriu dizainerės Gintarės Razmaitės iniciatyvą sukurti šriftą žemaičių tarmei, viliuosi, kad jis bus pritaikomas plačiau nei instaliacijoje, ar portfolio.
✺Taip pat, ryškias Andstudio pakuotes Uoga Uoga vaikų linijai.
✺Internetinio video kategorijoje ploju žodžiagalio Žygimanto Kudirkos aka Mesijaus ekologiniam rūšiavimo repui “Šlamantys”.
✺TV be “Tele2ueto” nemačiau nieko gero, jį kūrė manoji New!, tai kaip ir žiauriai šališkas esu, o dar ir teliko nežiūriu, tad diskvalifikuojuosi iš šios kategorijos.
Beje, naujienlaiškio superpalaikytojai gali nemokamai peržiūrėti visą mano pranešimą apie superreklamas ir jų pamokas mūsų brendams. Tapkite superiniais.
METŲ SOCTINKLAS
#2 BlueSky skanėstai
Po JAV rinkimų žurnalistai, autoriai, kairuoliai ir teisuoliai plūstelėjo iš X į kone identišką BlueSky, spėriai sukaupusio virš 25 milijonų naudotojų. Neprastai, bet dar toli iki Musko ruporo. Medaus mėnuo ilgai netruks — NBC pasakoja, kad BS nepasiruošęs ką daryti, kai taškytis jame ateina mažiau progresyvios, ar net regresyvios nuomonės reiškėjai.
METŲ SUGRĮŽIMAS
#3 Ar tikrai Jony Ive buvo dingęs?
Jūs jį pažįstate kaip legendinių Apple produktų dizainerį, bet 2019-aisiais nuo scenos nulipęs Jony, atrodo, visiškai prapuolė. NYT pasakoja, kad nė velnio neprapuolė — įkūrė savo studiją LoveFrom, kuri giriasi 200 mln. vertės užsakymais, tarp kurių $2000 kainuojantys Moncler paltai, įvarialypiai dizainai Airbnb, Ferrari interjerai, ar San Franciske ištisą kvartalą išspirkusio Ive nuosavo NT vystymas. Bet didžiausias projektas vyksta slaptai, industrija seniai šnabždasi apie iPhone žudiką — naująjį Ive ir Sam Altman dirbtiniu intelektu prisotintą išmanųjį.
METŲ ŽODŽIAI
#4 Viskas apie vibes
Man žodžiai — skanu, tad rankioju angliškus metų žodžius/terminus, pusę kurių ir lietkalbėje vartojame lyg savus:
“Brain rot” (Oxford Dictionary) (liet. smegenys + puvėsis - vienas skiemuo = smegėsis) — interneto pervartojimo pasėkmė smegenimis. Naudoti sakinyje: “Man nuo Robloxo jau visiškas smegėsis”.
“Manifest” (Cambridge Dictionary) (liet. manifestuoti), kai pasakai visatai, ko nori ir tai ima pildytis. Yra papildomų sąlygų.
“Polarization” (Merriam-Webster) (liet. poliarizacija) atspindėjo dvi perskyras požiūriuose, ypač JAV — konspiracijos arba vakcinos, raudoni arba mėlyni, ir visa virtinė, kas su tuo siejasi.
Australai šįkart rinkosi “Enshitiffication” (The Macquarie Dictionary) (liet. šūdifikacija), neišvengiamą dalykų prastėjimą, kai kompanijos ima siekti pelningumo geros vartotojų patirties sąskaita. Naudojimas sakinyje: “Feisbukas šūdifikavosi”.
“Rawdogging” (liet. atšuninti) yra kažko iškentimas, pvz., ilgas skrydis be muzikos, filmų, knygų, tiesiog sėdint visiškoje zen būsenoje. Naudojimas sakinyje: “Atšuninau valandos eilėje pašte”.
“Brat” ir “Brat summer” (Collins Dictionary) (lietuviškai neverčiama) tęsėsi ir rudenį. Merginos buvo truputį dėjusios ir truputį pakalusios. Čia niežti paspekuliuoti, kad gal “brat” yra mergšis, tyčia keičiant lytį ir pridedant grubumo.
“Looksmaxxing” buvo begalvis ir beribis savo vyriškos išvaizdos gerinimas. Lietuviškai vis dar tinka “Kenas”.
“Boysober” (liet. blaivyrė) skelbėsi merginos, pavargusios nuo vyriškos lyties išsidirbinėjimų, agresijos, bukumo ir uždėjo jiems metus trunkanti visokeriopą santykių ignorą. Sakyti: “Užkniso tie idiotai, šiemet būsiu blaivyrė”.
“Demure” (liet. santūrus, kuklus) naudotas, kai norima pasakyti, kad nesigvėši dėmesio, esi kuklus ir kartu esi dar ir sąmoningas bei gilus. Kaip tik tai, ko tokiais būdami žmonės niekada nesako. Kartoti: “Very demure, very mindful”.
Metais vėluodamas pagaliau išsiverčiau ir “doomscroling” — “nusinaršymas”.
Galiausiai, viskas sukosi apie nesulietuvinamus “vibes”. Tie vibes arba buvo, arba nieko čia nepadarysi, jų tiesiog nerasta.
METŲ KOVOS
#5 Ar naujienos, ar paieška — TikTok
Trys įsiminti pastebėjimai iš plataus “The 2024 Social Media Content Strategy Report“:
✺TikTokas laimi “Z” kartos dėmesį, kai reikia naujienų, ar ko nors ieškoma. Visgi, TikTokas nusileidžia Instagramui, kai reikia suskaičiuoti, kur dažniausiai “Z” turi anketas. Norit atspėti, kuriame soctinkle pirmauja “X” ar “milenialsai”?
✺Socmedija jau galutinai nebe sociali: mes ten esame dėl pramogos, kartais dėl sužinojimų, žinomybių stebėjimo, bet ne dėl bendravimo.
✺Insta naršytojai labiau už kitus tinklus nebijo brendų (net 44% nori jų daugiau!). Geriausias brendų turinys, pasak socmedijos zombiukų — “edutainment”, kai ir palinksmina, ir dar pamoko ko nors.
METŲ AUDITORIJA
#6 Pasitraukite, senukai Alfos
Priminimui: “Z” karta, priklausomai nuo to, kas skaičuoja, gali būti ir 28 metų. Tada yra jaunesni Alfos, kurie tuoj viską uždominuos (ne viską, bet mūsų kalbas). Ir ką tik įvardinti kiti viščiukai — Beta. Jiems dar vos pora savaičių — ši karta gims nuo dabar iki 2039-ųjų. Tiesa, jų pavadinimas, garantuoju, dar kis. Gal geriau: “Gen AI”/“DI karta”?
METŲ MEILĖ
#7 Aš žinau, ką tu veikei… visada
Kaip 2024-aisiais jauni stipriausiai parodydavo savo santykių tvirtumą? Leisdavo vienas kitam matyti savo lokaciją “Find My” programėlėje.(Samsung analogas, spėju, būtų “Find My Mobile”).
METŲ SPECIALYBĖ
#8 Popžvaigdžių kūrybos vadovai
Manote, Chappell Roan viską pati? Beyonce be pagalbų? Charli XCX viena viršelius kuria? Žinoma, kad nemanote, bet netikėta buvo tai, kad jos prisiauginusios prie savęs pilną kūrybos vadov(i)ų etatą. Yra žmonės, kurie ruošia atlikėjų kampanijas, albumų išleidimus, vaizdo klipus, ar net instagraminius šmėstelėjimus. Ir kai Zuckerbergas pradeda grandines nešioti ir šūdrepio gabalus įrašinėti, mes jau šypsomės — taip kūrybos vadovas liepė.
METŲ INICIATYVA
#9 Brangus? Bjaurus!
Siekdama atkreipti dėmesį į mokesčių vengimą, Pietų Korėja įvedė šlykštokus, neoninės žalios spalvos valstybinius automobilių numerius įmonėms, kuomet mašinos vertė viršija 58 000 JAV dolerių. Prabangių automobilių pardavimai sumažėjo 27%.
METŲ NOSTALGIJA
#10 Brendo talismanų deficitas
Brendų talismanai, kuomet pavyksta, tampa ikonomis. Kai nesigauna — apiberiami pajuokomis. Jie turi galios tapti nuolat ieškomu brendo intelektiniu turtu, lengvai perkeliamu iš vieno formato į kitą. Konstruodami Aną sąmoningai siekėme ikoniško, tegul ir kreivoko DI agentės atvaizdo; va, ji kiek žemiau kalba į mikrofoną. Mums tai itin parankus vaizdinys plačiam naudojimui. Tą patį, tik žymiai galingiau, išpildė Duolingo, savo pelėdžiuką paversdami soctinkluose sekėjais aplipusia prietranka. It’s Nice That net apskritą stalą šia tema surengė. Prisėskite pasiskaityti, nes šiemet talismanų gausės, pamatysit.
METŲ EKRANAI
#11 Atsakinėti eina…
Mokykloje per pamokas telefonu naudojasi 97% vaikų, vidutiniškai praekranindami jame 43 minutes per dieną. Tai — beveik 10% praleistų pamokų.
METŲ PREKYBA
#12 Trečioji vieta
Trečiosios vietos (ne darbas ir ne namai) koncepcija sena kaip Starbucks, bet dabar jas steigia ne vien kavinių brendai. Pirmūnai Bandit Running atveria savo konceptstorus, kuriuose svarbiau bendruomenės subūrimas, o tik tada kedų pardavimas. Tad sporto prekių salonas virsta knygynu, žurnalynu, kavine, darbo erdve. Tatum Brandt sako, kad tokiu būdu vartotojui daug lengviau mosuotis išlaidomis, nes nesijauti spaudžiamas pirkti, tau tiesiog malonu tarp tokių kaip tu. Ir, ei, kas čia per marškinėliai?
METŲ APSIVERTIMAS
#13 Costco Guys svečiuose pas Jimmy Fallon
Jei nesate pažįstami su Costco Guys (ir jau Costco Girls), negaiškite laiko jų tiktokams: tvirtai suręsta šeimulė bando visokias prekes Costco prekybcentryje ir vertina jas nuo vieno iki penkių “būmų”. Dar kažką padainuoja. Milijonai seka, milijonai žiūri. Ir tada juos pakviečia į Jimmy Fallon pokalbių šou. Fallonas sunkiai slepia panieką tamsuoliams iš interneto pakraščių. Bet, kaip pastebi tendencijų medžiotojas ir naujienlaiškininkas (sakyčiau, kolega) Matt Klein, visai be reikalo. Costco Guys uzurpuoja eterį, kuris jiems net nereikalingas. Tai pačiam Fallonui/NBC reikia šių rėkiančių dundukų, o ne jiems jo. Dažni TV reitingai seniai gauna malkų nuo TikTok peržiūrų skaičiaus. Būtinai pažiūrėkite. Mums tai yra tolima, bet kartu toks keistas, juokingas ir absurdiškas dviejų medijų herojų susitikimas. “Tradicinės Holivudo kartos, išvaizdos ir ekskliuzyvumas pralenkiami beveidžių algoritmų, šiaipžmogių ir post-ironijos”, tėškia Matt Klein.
METŲ MANIFESTAS
#14 Naujos žiniasklaidos taisyklės
Kyle Chayka pasikvietė kelis bičiulius ir metų gale sukalė smarkiai pasklidusį laišką apie kintantį žiniasklaidos paveikslą. Keli pabrėžimai:
✺Viskas yra asmenybės kultas.
✺Naujos platformos rasis nuolatos ir kai kurios taps itin populiariomis. Geriausias būdas patirti sėkmę tinkle yra šokti ant kylančios bangos ir atsiduoti jai 100% (mirkt, BlueSky, mirkt, Threads). Tai yra žemių užgrobimo žaidimas.
✺Nusispjauk, kad publikuoji vien tekstu varomą svetainę, negaišdamas samdykis video turinį mokančius kurti autorius.
✺Stipriausi leidiniai, ar žiniasklaidos brendai yra tie, kurie užkuria geriausius vakarėlius — tai įrodo, kad jie ir tikrame gyvenime gali mobilizuoti grupes įdomių žmonių.
✺Vidutinei auditorijai naujumas rūpi mažiau, nei žiniasklaida galvoja.
✺Na ir: reklama niekada nemirs. Vien prenumeratorinis žiniasklaidos verslas neįmanomas ir joks visprotis nepaliks pinigų ant stalo.
METŲ BRENDO FEILAS
#15 Po logotipo gal ir viena kita mašina?
Niekas nebuvo tiek apiplaktas liežuviais kaip Jaguar bandymas nubraukti savo prakeiktą (pardavimai nuolat krenta žemyn) palikimą. Stovyklos “bet koks dėmesys yra geras dėmesys” skautai bandė ginti šį idiotišką išstojimą. Ir tikrai, “kalbėjimo apie brendą” rodikliai šovė aukštyn. Marketcheck nusprendė palyginti kaip į tokį platų išviešėjimą reagavo antrinės rinkos (naudoti automobiliai gan geras kintančių simpatijų barometras). Po rebrendingo pardavimai nukrito 9%. Hm. Geriausiai mestelėjo Scott Galloway: “dabar Jaguar atrodo lyg dirbtinio intelekto konsultavimo įmonė. Jie pakeitė vienintelį gerą dalyką, kurį turėjo — prekės ženklą.”
METŲ PROGNOZĖ
#16 DI kaštai
Dario Amodei, OpenAI konkurento Anthropic vadas, prognozuoja, kad apmokyti dirbtinio intelekto modelį 2027-aisiais kainuos apie $100 mlrd.
METŲ PAŠALINIS EFEKTAS
#17 Ozempic XS/S
Ozempic šalutinis efektas Amerikoje: per pastaruosius dvejus metus dvigubai išaugo dėvėtų 3XL dydžių rūbų skelbimų kiekis.
METŲ SKYRYBOS
#18 Dvi Gen Z
Aš irgi laikiau “gen Z” viena karta, o, pasirodo, vis daugiau skirtumų joje yra pagal lytį: moterys/merginos, gimusios tarp 1997-ųjų ir 2012-ųjų vis labiau progresyvėja, o vyrai/vaikinai — konservatyvėja.
METŲ ŽAIDIMAS
#19 NYT Connections
Lengvesnįjį “Wordle” mano trijų minučių pertraukose nuo gyvenimo išstūmė kur kas rečiau išraškomas “Connections” — gauni 16 žodžių, reikia rasti kokie ketvertukai tarpusavyje susiję. Sunku, bet grįžtu kone kasdien. Kaip jau anksčiau rašiau, The New York Times žaidimai lenkia jų žinias savo populiarumu.
METŲ JAUNIMAS
#20 Svaigalai
Niekas negali paaiškinti, kodėl apklausiant vyresniųjų klasių moksleivius net 67% pabrėžė atsisakę narkotikų (įskaitant marihuaną), alkoholio, rūkymo ar veipinimo. 2017 m., kai “Monitoring the Future” tyrimas pirmą kartą pradėjo domėtis narkotikų ir alkoholio vartojimu tarp paauglių, tokių buvo gerokai mažiau — 53%. Asocialesnis gyvenimas? Kintančios vertybės? Augantis sąmoningumas?
METŲ TYRIMAS
#21 Žolę rupšnojančių karvių video buvo geriau įsimenamas nei 50% reklamų.
METŲ STATISTIKA
#22 ir lygiai tiek kartų — net dvidešimt dviem! — pasakojimai ir istorijos yra prisimenami geriau nei faktai.
METŲ PRIMINIMAS
#23 Žinojome, bet prisiminkime: brendai, kurie išlieka kūrybiškai nuoseklūs (matuoti per 13, tokių kaip pozicionavimas, ar brendo išskirtinumai, parametrų) daug dažniau sukuria reklamas, generuojančias itin dideles verslo naudas (pvz., pelno augimas).
METŲ CITATA
#24 Justin Welsh
“Moderni prabanga, tai — galėjimas aiškiai mąstyti, giliai miegoti, lėtai judėti ir ramiai gyventi pasaulyje, sukurtame trukdyti visiems keturiems.”
Sveiki, man atrodo ne toks URL čia įklijuotas: "Prism+ televizorių skleidžiamas garsas" ;) O šiaip, AČIŪ labai!